آیا نیاز به ویزا دارید؟

ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

ویزا یک سند رسمی صادر شده یا یک مهر ثبت شده روی گذرنامه متقاضی سفر به کشوری دیگر است

‌‌ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد كه یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است كه شما دارای شرایطی هستید كه برای هدفی خاص به آن كشور وارد می‌شوید، البته گرفتن ویزا تضمین ورود به كشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌كنند.به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهید كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.

 

انواع ویزاهای رایج

ویزا انواع مختلفی دارد. انواع ویزاهای رایج عبارتند از:

۱. ویزای یک بار ورود: تنها برای یک بار بازدید از کشور مقصد اعتبار دارد.

۲. ویزای چند بار ورود: هر تعداد ورود دلخواه در طول مدت اعتبار را برای دارنده ویزا میسر می‌سازد.

۳. ویزای تجاری: برای بازدیدهای کوتاه جهت انجام گفتگوها، مذاکرات و سخنرانی‌ها صادر می‌شود و به منظور استخدام شغلی اعتبار ندارد.

۴. ویزای توریستی: اجازه گردش آزادانه در سرتاسر یک کشور و عبور کوتاه مدت از مرزهای آن به کشورهای دیگر را صادر می‌کند.

۵. ویزای اقامتی: اجازه اقامت طولانی مدت را صادر می‌کند اما اجازه اشتغال را برای شخص دارنده ویزا صادر نمی‌کند.

۶. ویزای کار: مجوز اقامت و اشتغال در مشاغل معین را به مدت یک دوره کوتاه صادر می‌کند و به نام مجوز کار هم شناخته می‌شود.

۷. ویزای الکترونیکی: مجوزی که به جای صدور به صورت سند رسمی یا مهر روی گذرنامه، در سیستم کامپیوتری ثبت می‌شود.

اهمیت ویزا چیست ؟

ویزا به طور کلی نوعی نظارت رسمی روی اسناد ملیتی یک مسافر به عنوان ابزاری بود که قابل پذیرش بودن مسافر در کشوری که تقاضای ویزای آن را دارد را تضمین می‌کرد. سپس به روش اولیه درخواست و صدور مجوز ورود به کشورها تبدیل شد که در شکل ابتدایی آن به صورت مجوز مکتوب بوده و سپس به درج مهر درون گذرنامه متقاضی تبدیل شد. در حال حاضر ویزاها روی کاغذهای غیرقابل دستکاری و غیرقابل جعل با چسب دائمی قوی بر پشت آن چاپ شده و روی یکی از صفحات گذرنامه چسبانده می‌شوند.

ویزا توسط یکی از مقامات کنسولگری، افسر کنسولگری یا اداره کنسولی سفارت کشور مقصد صادر می‌شود. اخذ ویزا به این دلیل ضروری است که اکثر دولت‌ها بتوانند افرادی که وارد کشورشان می‌شوند را کنترل نمایند، همچنین بتوانند از سوابق افراد متقاضی ویزا اطلاع یابند.

درخواست ویزای شخصی که دارای سابقه بدی در کشور خود است، رد می‌شود. هدف از این کار پیشگیری از ایجاد تعارض، تروریسم یا هرگونه مشکلی است که ممکن است پس از ورود این گونه افراد بدسابقه به کشور رخ دهد.

دولت‌ها به عنوان روشی برای محدود نمودن دسترسی به کشورهای خود، از افراد خارجی درخواست ویزا می‌کنند. اگرچه در برخی موارد، درخواست ویزای یک کشور از شهروندان کشوری دیگر، در جهت مقابله به مثل با سیاست‌های ویزایی کشور مقابل است؛ به همین دلیل هزینه‌های صدور ویزای دو کشور، در اکثر موارد مشابه یکدیگر است.

انواع ویزا از نظر شرایط و محل صدور

معمولی: ویزایی که باید قبل از مسافرت توسط سفارتخانه کشور مربوطه دریافت کرده باشید

بدو ورود: ویزایی در لحظه ورود به کشور مقصد برایتان صادر میشود

تاریخ اعتبار ویزاو  تعداد روزهای مجاز

تاریخ اعتبار ویزا

تاریخی است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهارچوب آن اعتبار ندارد.

تعداد روزهای مجاز

تعداد روزهایی که فرد مجاز است در محدوده تاریخ اعتبار ویزا،   به سر ببرد که بصورت رقم روزانه (از یک تا ۹۰ روز) جداگانه در ویزا درج شده است.

وقتی که مثلا مدت اعتبار ویزا ۹۰ روز و مدت روزهای مجاز ۳۰ روز باشد یعنی اینکه در طی ۹۰ روز مدت اعتبار ویزا می توان به دلخواه خود از ۳۰ روز مجاز خود جهت به سر بردن در محدوده شنگن استفاده نمود. لذا مسافران بایستی طوری برنامه ریزی کنند که روزهای مجاز  آنها در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن بیرون نزند.

یک ویزا همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد شد، حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن باقی مانده باشد و بالعکس پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد، حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

مهم: ویزا به معنی گارانتی ورود نیست

بسیاری از افراد تصور میکنند که یک ویزا به معنی تضمین ورود به آن کشور است. اما یک ویزا فقط به معنی تضمین رسیدن به ی مرز کشور مربوطه است, نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزی ( پلیس مرزی ) تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از  آن آمده اید اخراج کنند. مقامات مرزی قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر, از ورود شما به به کشور خود جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند. برای مثال ممکن است فرد با ارائه مدارک جعلی و یا تقلب دیگری در سفارتخانه موفق به گرفتن ویزا شده باشد. از جمله به همین دلیل مرزهای ورودی این حق را دارند که همه مسافرین ورودی دارای ویزا را مورد کنترل مجدد قرار دهند و در صورتی که دارای شرایط ورود نباشند از ورود آنان به محدوده کشور خودجلوگیری بعمل آورند.

مسافر ورودی باید آماده باشد که در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی  قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد:

۱- هدف از مسافرت وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.

۲- آدرس محل اقامتش (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.

۳- از پس هزینه مدت اقامت خود بر خواهد آمد یا خیر (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در اینصورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص).

۴- بلیط ترک کشور دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک ا دارا باشد.

یک مثال در باره ویزای محدوده شینگن : موارد بالا بویژه هنگامی که با ویزای یک کشور که ویزا را صادر کرده است به کشور دیگر شینگن که ویزا را صادر نکرده است وارد میشوید اهمیت بیشتری دارد. ویزای شنگن جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما برای مثال چنانچه با استفاده از ویزای صادر شده توسط مثلا یونان از مرز سوئد وارد شینگن شوید, باید بتوانید در صورت درخواست به همه پرسشهای افسران مرزی از جمله چهار مورد بالا پاسخ دهید.

تذکر: ویزای شینگن جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما در بعضی موارد بسیار استثنائی ویزای شنگن میتواند تنها جهت ورود به کشور صادر کننده آن اعتبار داشته باشد و دارنده ویزا در این صورت حق مسافرت به کشور دیگر شینگن را نخواهد داشت. در چنین صورتی مورد این محدودیت مشخصا در ویزای صادر شده درج خواهد شد. همانطور که گفته شد چنین مواردی بسیار استثنائی است.

مقامات مرزی پلیس شنگن در سوئد حق دارند حتی بدون نیاز به حکم دادستان, هر مسافر ورودی در مرزهای سوئد را تا ۶ ساعت جهت بازجویی در بازداشت نگاه دارند. جهت بازداشت بیشتر از ۶ ساعت دادستان تصمیم گیری خواهد نمود. این قوانین در دیگر مرزهای شنگن نیز تقریبا مشابه است. در ضمن اطلاعاتی که شما بهنگام درخواست ویزای شنگن به هر سفارتخانه شنگن ارائه داده اید قابل کنترل توسط مقامات مرزی همه کشورهای عضو است و در صورتی که با دلایلی که در مرز ورودی ارائه میدهید همخوانی نداشته باشد میتواند اساس و پایه جلوگیری از ورود فرد دارای ویزا به محدوده شنگن باشد.

دارا بودن مدارک کافی بهنگام ورود به مرزهای کشور مریوطه تضمینی برای هر مسافر است تا مورد اقدامات ناخوشایندی از قبیل مصاحبه در مرز و یا بازداشت موقت تا بررسی صحت و سقم ویزا و حق ورود قرار نگیرد.

در این مطلب به پرسش ویزا چیست پاسخ دادیم و با انواع ویزا آشنا شدید. بلیط۱ آماده است با ارائه کارت‌های اعتباری مثل مستر کارت تراول، که امکان واریز ارز و همچنین شارژ مجدد از طریق کارت‌های بانکی عضو شتاب را دارد، خیال شما را از بابت پرداخت‌های ارزی برای اخذ ویزا راحت کند.

 

افزودن دیدگاه جدید