آیا نیاز به ویزا دارید؟

اخذ ویزای عراق

ویزای عراق

اخذ ویزای عراق

سوال های زیادی در مورد ویزای عراق از ما پرسیده میشود؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم که با نگارش این مطلب، اطلاعات مفصلی در مورد ویزای عراق و نحوه اخذ آن ارائه داده و به سوالات عزیزان در این مورد پاسخ دهیم. عراق، در منطقه خاورمیانه و درست در ضلع غربی ایران قرار دارد که بین کشورهای ایران، عربستان، کویت، اردن، سوریه و ترکیه محصور شده است. عراق با اینکه از نظر وسعت در رتبه ۶۴ام جهان قرار دارد ولی یکی از نفت خیزترین کشورهای دنیا به حساب میرود. منابع نفتی عراق، باعث شده که این کشور موردتوجه ابرقدرت های دنیا قرار بگیرد.در واقع عراق در ردیف کشورهایی قرار دارد که ایرانیها برای ورود به آن ملزم به اخذ ویزا هستند؛ بنابراین اگر بخواهیم به قصد زیارت، تجارت و… وارد خاک عراق شویم حتماً باید ویزای عراق را دریافت کرده باشیم. لازم به ذکر است که شهروندان ایرانی فقط برای ورود به اقلیم کردستان عراق نیاز به اخذ ویزای عراق ندارند. کردستان عراق متشکل از شهرهای اربیل، سلیمانیه و کرکوک است.مرجع صادرکننده ویزای عراق برای شهروندان ایرانی، سفارت عراق واقع در تهران است. سفارت عراق با توجه به درخواست متقاضیان، ویزاهای مختلفی صادر میکند؛ به عنوان مثال برای آن دسته از عزیزانی که برای زیارت به عراق می روند؛ ویزای زیارتی عراق و برای گروهی که جهت کار کردن به این کشور می روند؛ ویزاهایی تحت عناوین ویزای معتدده یا ویزای اعتیادیه صادر میکند. حتی خود ویزای زیارتی عراق نیز در دو نوع ویزای انفرادی و ویزای گروهی صادر میشود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای عراق:

 

ویزای یک ماهه گروهی

نوع دیگری از ویزای عراق که برای زائران صادر میشود؛ ویزای گروهی عراق نامیده میشود. ویزای گروهی عراق برای افرادی صادر میشود که قرار است در قالب کاروان به عراق سفر کنند؛ یعنی دارندگان این نوع ویزای عراق اجازه ندارند که به صورت جداگانه وارد عراق شده یا از آن خارج شوند. اعتبار ویزای گروهی عراق هم مانند اعتبار ویزای انفرادی آن سه ماه است. با استفاده از ویزای گروهی عراق هم نمی توانید بیش از یک ماه در خاک عراق اقامت داشته باشید؛ البته مدت اقامتتان هم حتماً باید در بازه زمانی باشد که ویزا اعتبار دارد. ویزای گروهی عراق نیز مانند ویزای انفرادی، نوعی ویزای سینگل است یعنی به واسطه این نوع ویزای عراق فقط یک بار حق رفت و آمد به عراق را خواهید داشت و پس از آن چه ویزا اعتبار داشته باشد و چه نداشته باشد؛ ویزا باطل میشود.برای دریافت این نوع ویزای زیارتی عراق هم از مراجعه حضوری به سفارت عراق معاف هستید. در وهله اول شما به عنوان مسئول کاروان باید درخواست خود مبنی بر اخذ مجوز ویزای گروهی عراق و مشخصات تمام اعضای کاروان را در سایت شرکت سماح ثبت کنید. کارشناس شرکت سماح، اطلاعات ثبت شده را بررسی میکند و اگر هیچ نقص و مشکلی را مشاهده نکند؛ مجوز اخذ ویزای گروهی را برای شما صادر میکند و با شما تماس میگیرد تا حضوراً به شرکت سماح مراجعه کنید و مجوز را دریافت نمایید.

اگر سفارت عراق تمام افراد گروه را تأیید کند مجوز صدور ویزای گروهی صادر خواهد شد. یادتان باشد که اگر یک نفر هم از جمع شما برای ویزا مشکل داشته باشد، ویزای گروهی صادر نمی‌شود. یا باید نام آن یک نفر را از فهرست خارج و یا اینکه مشکل آن یک نفر را برطرف کنید.پس از تأیید سفارت، شرکت موردنظر ویزای گروهی سفر به عراق را به شما می‌دهد. اگر مشکلی نباشد شما پس از ۴۸ ساعت از تحویل مدارک، ویزای خود را دریافت می‌کنید. فقط یادتان باشد که تمام افراد گروه با این ویزا، فقط حق دارند به‌طور گروهی از مرز خارج شوند و نمی‌توانند به‌صورت انفرادی وارد کشور عراق شوند. در کشور عراق هم شما باید همراه کاروان باشید و از آنها جدا نشوید. معمولا برای اربعین در عراق و در فاصله بین شهرها، تعداد زیادی ایستگاه‌های پلیس ایجاد خواهد شد. در این ایستگاه‌ها، ویزاهای افراد بررسی می‌شود. اگر همراه بقیه اعضای گروه نباشید، دچار دردسر می‌شوید.

ویزای یک ماهه انفرادی عراق

ویزای انفرادی عراق، نوعی از ویزای عراق است که برای زائران صادر میشود. این نوع ویزای زیارتی عراق، به اسم خود شخص متقاضی صادر می گردد؛ در حیقیت اگر یک جمع چندین نفری بخواهند با استفاده از ویزای انفرادی وارد عراق شوند؛ باید همه افراد ویزای انفرادی دریافت کرده باشند. اعتبار ویزای انفرادی عراق، سه ماه است. البته دقت داشته باشید که اعتبار این نوع ویزای عراق سه ماه هست؛ نه تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در خاک عراق هستید. به واسطه ویزای انفرادی می توانید حداکثر یک ماه در عراق اقامت داشته باشید.

ویزای عراق به صورت توریستی، گردشگری

ویزای توریستی کشور عراق ویژه افرادی است که قصد گردش و بازدید از این کشور را دارند. ویزای عراق به صورت توریستی در تهران با داشتن سه ماه اعتبار صادر می گردد. جهت دریافت ویزای عراق بعنوان توریست، حضور شخص متقاضی الزامی نیست

مدت اعتبار ویزای گردشگری عراق

ویزای گردشگری عراق به مدت سه ماه از تاریخ صدور دارای اعتبار است و به واسطه ویزای انفرادی زائر می‌تواند حداکثر یک ماه در عراق اقامت داشته باشد؛ البته ویزای انفرادی به صورت یکبار ورود صادر می‌شود و زائران پس از یک بار ورود و خروج به خاک عراق، حق عبور مجدد از پایانه‌های مرزی عراق را حتی در صورت برخورداری از اعتبار ویزا ندارند.اگر فرد یک بار وارد عراق و سپس خارج شود، ویزای انفرادی خود به خود باطل می‌شود؛ حتی اگر هنوز اعتبار آن تمام نشده باشد و فرد کمتر از یک ماه هم در عراق اقامت داشته باشد.  اعتبار ویزای گروهی عراق هم مانند اعتبار ویزای انفرادی آن سه ماه است.

  • گذرنامه دارای اعتبار (شش ماه) به همراه کپی
  • مدارک شناسائی (شناسنامه و کارت ملی)
  • دو قطعه عکس پرسنلی جدید با زمینه سفید

توصیه ها به زائران عراق

زائران عراق لطفا دقت داشته باشید که با توجه به زمان اعلام شده از طرف مدیر راهنما، در ترمینالها به موقع حاضر شوید. در تمام طول سفر کارت شناسایی زائر باید به گردنتان باشد.در تمام طول سفر شرکتهای مجری ایرانی و عراقی موظف به تامین آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی و غذای مناسب (در حد امکانات و شرایط موجود) هستند. لذا در مسیرهای بین راهی از سالم بودن آب و مواد غذایی اطمینان حاصل نمایید.در صورتی که در دوره مصرف دارویی خاصی هستید، برای ۷ – ۸ روز دارو همراه خود بیاورید. در صورت بروز هرگونه بیماری یا مصدومیت، خونسردی خود را حفظ کرده به اتفاق مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر، به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاههای شبانه روزی مراجعه کنید. تمام زائران از ۴۸ ساعت قبل از خروج از خاک ایران تا ۷۲ ساعت پس از ورود به ایران تحت پوشش خدمات شرکت بیمه سینا قرار دارند.در سفرهای گروهی، داشتن صبر، حوصله، گذشت و ایثار، خوش رویی، همبستگی، اتحاد و هماهنگی با مسئول گروه از عوامل موفقیت آن سفر است. پول(ریال) ایرانی در شهرهای زیارتی عراق رایج است، لذا نیاز به همراه داشتن ارزهای خارجی نیست. به مقدار مورد نیاز پول ایرانی برای موارد ضروری و شخصی همراه داشته باشید. خرید سوغات مختصر به عنوان «ره آورد سفر» امری پسندیده است اما خریدهای بی رویه و افزوده شدن بار و اثاثیه حجیم، حاصلی جز سختی، درگیری با رانندگان اتوبوسها و مشقت برای خود و همسفران شما به دنبال نخواهد داشت. حداکثر میزان بار مجاز برای هر زائر ۳۰ کیلوگرم است

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید