آیا نیاز به ویزا دارید؟

ویزای عراق

ویزای عراق

ویزای عراق

برای دریافت ویزای عراق، دانستن آدرس و شماره تلفن سفارت عراق در ایران یکی از ملزومات کار است.

در زیر اطلاعات کاملی از این سفارت در تهران آمده است که می توانید مطالعه کنید.

آدرس سفارت عراق: تهران، میدان ولیعصر، جنب وزارت بازرگانی، پلاک ۱۱۶۴۰

کشور عراق یکی از کشورهای واقع در خاورمیانه و همسایه کشور ایران است که جایگاه ویژه ای میان شیعیان دارد. اخذ ویزای عراق یکی از لازمه های ورود به این کشور است که در ادامه نحوه گرفتن آن را شرح داده ایم. پایتخت کشور عراق، بغداد و دیگر شهرهای آن نظیر نجب و کربلا، از مقاصد مهم سفرهای سیاحتی، زیارتی و تجارتی محسوب می شوند.

ویزای عراق

ویزای عراق

روادید یا ویزا مدرکی است جهت احراز هویت افرادی که قصد سفر به کشور خارجی را به جهت کار، تحصیل، زندگی یا تفریح دارند. درواقع ویزا مدرکی است که در کنار پاسپورت، جهت سفر به کشورهای خارجی قرار می گیرد و هویت افراد را احراز می کند. علاوه بر احراز هویت، مدرکی است که اجازه می دهد مسافران در کشوری خارجی اقامت داشته باشند.

اگر بخواهیم به طور ساده، تعریفی از ویزا داشته باشیم: مدرکی است که در کنار گذرنامه قرار می گیرد و نشان می دهد که یکی از نمایندگان آن کشور، درخواست مسافر را به جهت سفر و اقامت در کشور مربوطه پذیرفته است و هویت مسافر برای نماینده آن کشور به طور کامل مشخص گردیده است.

برای مثال، ویزای عراق نشان می دهد که هدف شما از سفر به عراق چیست و چه مدت در آن کشور اقامت خواهید داشت. علاوه بر این، برگ تاییدی است بر فعالیت های درست شما در کشور عراق که سبب می شود تا همه مراحل قانونی را جهت اقامت طی کنید.

رفتن به عراق لازمه داشتن ویزای عراق است، ویزای عراق به دو صورت ویزای گروهی عراق و ویزای عراق به صورت انفرادی صادر میشود. ویزای عراق به صورت انفرادی به این شکل است که ویزا به نام شخص خاص صادر میگردد و آن شخص می تواند بصورت تک نفره وارد این کشور شود. ویزای عراق به صورت گروهی برای شماری از افراد صادر میگردد، البته این را هم بدانید که افرادی که بصورت گروهی اقدام به گرفتن ویزای عراق می کنند، نمی توانند به تنهایی وارد این کشور شوند.

البته کسانی که ویزای عراق به صورت انفرادی دارند، می توانند به شرط داشتن ویزا برای هر نفر، بصورت گروهی وارد کشور عراق شوند.

ویزای عراق

مراحل دریافت ویزای عراق به صورت انفرادی

در صورتی که قصد دریافت و اخذ ویزای عراق  به صورت انفرادی را دارید، این پنج مرحله را پشت سر بگذارید تا تمامی کارهای شما برای دریافت ویزای به سادگی و سهولت انجام گیرد.

بدیهی است که جهت دریافت ویزای فوری عراق، ابتدا باید به سفارت عراق در ایران مراجعه کنید اما اگر قصد سفر زیارتی به عراق را دارید، قبل از مراجعه به سفارت عراق، باید به واحد امور زیارتی استان تهران به آدرس: میدان فلسطین، رو به روی مسجد امام صادق مراجعه کنید.

اگر قصد دریافت ویزای عراق را دارید، داشتن گذرنامه با حداقل اعتبار ۶ ماه الزامی است. بنابراین اگر گذرنامه ندارید یا از اعتبار آن گذشته است، هرچه سریعتر نسبت به دریافت گذرنامه یا افزایش اعتبار آن اقدام فرمایید. علاوه بر گذرنامه، دارا بودن دو قطعه عکس پرسنلی ۳ در ۴ با زمینه سفید به همراه ۲ کپی از صفحه اول گذرنامه الزامی است.

این مرحله یکی از بدیهیات است که تقریبا همه ما از آن اطلاع داریم. هزینه حق الزحمه کارگزاری سفارت عراق ۱۰ هزار تومان به همراه ۴۰ دلار هزینه صدور روادید باید پرداخت شود. شایان ذکر است هزینه ذکر شده باید به دلار پرداخت گردد و سفارت عراق از دریافت ریال خودداری می کند.

در صورتی که سه قدم فوق را به درستی طی کرده باشید، به زودی زود ویزای خود را دریافت خواهید کرد. البته اگر هرگونه اشکالی در مدارک هویتی شما وجود داشته باشد، یا به هر دلیلی مشکلی پیش بیاید، دریافت ویزا لغو خواهد شد.

ویزای گروهی عراق

مراحل دریافت ویزای عراق به صورت گروهی (مانیفست)

درصورتی که قصد سفر به کشور عراق جهت انجام امور زیارتی به صورت گروهی را دارید، باید این مراحل را پشت سر بگذارید تا ویزای عراق به صورت کاملا قانونی در دست تک تک اعضای گروهتان باشد. البته اینگونه ویزاها معمولا به سفارش کاروان های زیارتی صادر می شوند.

همانطور که گفته شد، این موارد تنها برای افرادی است که قصد سفر زیارتی به کشور عراق را دارند. جهت دریافت ویزای عراق به صورت گروهی، ابتدا باید به وبسایت سماح مراجعه کرده و اطلاعات هویتی کامل افراد گروه را درآن ثبت کنید. شایان ذکر است در ثبت اطلاعات اعضای گروه دقت کافی به خرج دهید تا مشکلی حین دریافت ویزای کشور عراق نداشته باشید. این وبسایت خدمات ثبت نام خود را به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار داده است.

پس از ثبت نام در این وبسایت، سماح از شما مدارک هویتی افراد گروه و همچنین اصل گذرنامه افراد را از طریق یک اطلاع رسانی طلب می کند. پس از ارائه و بررسی این گذرنامه ها توسط شرکت سماح، پاسپورت ها تایید خواهند شد و مبلغ ۵ هزار تومان از متقاضی دریافت می گردد. همچنین مجوز صدور ویزای گروهی توسط این شرکت صادر خواهد شد.

جهت دریافت ویزا به صورت گروهی، ابتدا باید با اصل گذرنامه به همراه ۲ قطعه عکس پرسنلی زمینه سفید و ۲ کپی از صفحه اول گذرنامه، به اداره امور زیارتی واقع در میدان فلسطین تهران مراجعه کرده و ضمن ارائه مدارک، نسبت به پرداخت هزینه ها اقدام نمایید.

هزینه کارگزاری ۵ هزار تومان خواهد بود که با ۵ هزار تومانی که جهت صدور ویزای تضمینی عراق به شرکت سماح پرداخت کرده بودید، جمعا ۱۰ هزار تومان خواهد شد. ۴۰ دلار هم برای هر نفر از اعضای گروه، هزینه ویزای این کشور خواهد بود که باید در این مرحله پرداخت گردد.

اگر مدارک ارسالی شما برای صدور ویزا تایید شود، این روند به آسانی طی خواهد شد. اما اگر حتی یک نفر از اعضای گروه دارای مشکلی باشد، یا باید نام این فرد را از گروه خارج کنید یا نسبت به حل مشکل وی اقدام نمایید. تا زمانی که مشکل فرد مذکور حل نشود، ویزای عراق گروهی صادر نخواهد شد.

در صورتی که مشکلات ذکر شده برای هیچکدام از اعضای گروه رخ ندهد، پس از ۴۸ ساعت از تحویل مدارک، ویزا به دست تک تک اعضای گروه خواهد رسید. نکات مورد توجه در این بخش این است که حق سفر انفرادی با ویزای گروهی برای هیچکدام از افراد گروه وجود ندارد و باید به صورت کاروانی این سفر انجام گیرد. همچنین در داخل کشور عراق هم، گشت و گذارها باید به صورت گروهی باشد و افراد از یکدیگر جدا نشوند.

ویزا عراق

دریافت ویزای عراق

اگر مشکلی در دریافت ویزای کشور عراق انفرادی نداشته باشید و مدارک هویتی شما تایید شود، تا ۲ روز پس از تایید مدارک، ویزای شما به دستان خواهد رسید. از روز تایید مدرک تا مدت اعتبار ویزای عراق می توانید در کشور فوق به گشت و گذار بپردازید. شایان ذکر است از ویزای انفردای نمی توانید به صورت گروهی استفاده کنید و این نوع ویزا تنها برای فرد متقاضی معتبر خواهد بود.

ترجمه ویزای عراق

درواقع برای دریافت هرچه سریعتر و بهتر ویزای تضمینی عراق، نیازمند ترجمه مدارک مربوط به دریافت ویزای عراق دارید. این امور را شرکت های مختلف با دارا بودن کادر مجرب، به سرعت برای شما انجام خواهند داد.

برای دریافت ویزا، مدارک هویتی شما نظیر شناسنامه یا مدارک دیگر جهت انجام امور سفارتی نیازمند ترجمه هستند. به همین دلیل ترجمه ویزای عراق یکی از ملزومات کار است که باید به درستی انجام گیرد.

وجود هرگونه مشکل در ترجمه می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به عنوان متقاضی ایجاد کند و حتی سبب لغو شدن ویزای شما گردد. بنابراین سعی کنید به مراکز معتبر ترجمه جهت انجام این امر مراجعه کنید و از مراجعه به دارالترجمه های نا آشنا خودداری نمایید.

مدارک ویزای عراق

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای عراق

برای اخذ ویزای عراق شما می بایست، مدارک لازم را بطور کامل فراهم کنید؛ در صورتی که مدارک شما ناقص باشد، ویزای عراق برای شما صادر نمی گردد. گرفتن ویزای عراق دشوار نیست و شما به راحتی می توانید، ویزای عراق را دریافت کنید و همچنین ویزای عراق در کوتاه ترین زمان صادر می گردد.

مدارک موردنیاز برای گرفتن ویزای انفرادی عراق، شامل موارد زیر میباشد:

  • گذرنامه ایرانی که باید حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
  • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
  • دو قطعه عکس پرسنلی با پس زمینه سفید

مدت زمان لازم برای صدور ویزای عراق چقدر است؟

مدت زمان آماده شدن ویزای عراق در روزهای مختلف سال متغیر است و به عوامل متفاوتی بستگی دارد. اگر مدارک شما کامل باشد و با صدور ویزا برای شما موافقت شود، حداقل ۲ و حداکثر ۴ روز طول می کشد تا ویزای عراق برای شما صادر گردد.

ویزای عراق به صورت گروهی چه مدت اعتبار دارد؟

ویزای عراق به صورت گروهی نیز مانند ویزای عراق به صورت انفرادی است، ویزای عراق که برای شما صادر شده ۳ ماه اعتبار دارد و فقط برای یک بار ورود به این کشور کارایی دارد.. مدت زمان مجاز برای اقامت در این کشور، بین ۱ الی ۳۰ روز خواهد بود. پس از یک بار ورود و خروج، حتی اگر از مدت زمان ویزا و یا اقامت شما باقی مانده باشد، دیگر نمی توانید به این کشور وارد شوید.

مدارک ویزای عراق

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای عراق به صورت گروهی

گرفتن ویزای عراق به صورت گروهی، مستلزم تسلیم نمودن مدارک شناسایی تمام اعضای گروه می باشد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای عراق به صورت گروهی، شامل موارد زیر میباشد:

  • گذرنامه ایرانی تمام افراد گروه که باید حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
  • مدارک شناسایی تک تک اعضا (کارت ملی و شناسنامه)
  • دو قطعه عکس پرسنلی از اعضای گروه با پس زمینه سفید

ویزای عراق به صورت توریستی، گردشگری

ویزای توریستی کشور عراق ویژه افرادی است که قصد گردش و بازدید از این کشور را دارند. ویزای عراق به صورت توریستی در تهران با داشتن سه ماه اعتبار صادر می گردد. جهت دریافت ویزای عراق بعنوان توریست، حضور شخص متقاضی الزامی نیست.

اربیل

سفر به کدام شهرهای عراق نیازمند اخذ ویزای عراق دارد؟

اربیل و بصره دو شهری هستند که در آنها نمایشگاههای تجاری برگزار می گردد. ایرانیانی که قصد سفر به شهر اربیل (در منطقه کردستان عراق قرار دارد) و یا شرکت در رویدادهای شهر اربیل مانند نمایشگاه صنعت ساختمان اربیل را دارند، نیاز به اخذ ویزای عراق ندارند. برای شرکت در رویدادهای شهر بصره مانند: نمایشگاه کنفرانس نفت وگاز بصره و یا دیگر شهرهای عراق جهت اخذ ویزا باید اقدام کنند.

توصیه ها به زائران عراق

زائران عراق لطفا دقت داشته باشید که با توجه به زمان اعلام شده از طرف مدیر راهنما، در ترمینالها به موقع حاضر شوید. در تمام طول سفر کارت شناسایی زائر باید به گردنتان باشد و در نگه داری آن دقت کنید.

طبق برنامه تنظیم شده از سوی مدیر راهنما داخل اتوبوس در صندلیهای خود مستقر شوید و این ترتیب نشستن را در اتوبوس های عراقی نیز رعایت کنید. در تمام طول سفر شرکتهای مجری ایرانی و عراقی موظف به تامین آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی و غذای مناسب (در حد امکانات و شرایط موجود) هستند. لذا در مسیرهای بین راهی از سالم بودن آب و مواد غذایی اطمینان حاصل نمایید.

در صورتی که در دوره مصرف دارویی خاصی هستید، برای ۷ – ۸ روز دارو همراه خود بیاورید. در صورت بروز هرگونه بیماری یا مصدومیت، خونسردی خود را حفظ کرده به اتفاق مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر، به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاههای شبانه روزی مراجعه کنید. تمام زائران از ۴۸ ساعت قبل از خروج از خاک ایران تا ۷۲ ساعت پس از ورود به ایران تحت پوشش خدمات شرکت بیمه سینا قرار دارند.

در سفرهای گروهی، داشتن صبر، حوصله، گذشت و ایثار، خوش رویی، همبستگی، اتحاد و هماهنگی با مسئول گروه از عوامل موفقیت آن سفر است. لذا از نظرات و تجربیات مدیر راهنمای کاروان خود تبعیت نمایید و رعایت حال افراد کهنسال و کودکان را بنمایید.

پول(ریال) ایرانی در شهرهای زیارتی عراق رایج است، لذا نیاز به همراه داشتن ارزهای خارجی نیست. به مقدار مورد نیاز پول ایرانی برای موارد ضروری و شخصی همراه داشته باشید. خرید سوغات مختصر به عنوان «ره آورد سفر» امری پسندیده است اما خریدهای بی رویه و افزوده شدن بار و اثاثیه حجیم، حاصلی جز سختی، درگیری با رانندگان اتوبوسها و مشقت برای خود و همسفران شما به دنبال نخواهد داشت. حداکثر میزان بار مجاز برای هر زائر ۳۰ کیلوگرم است.

زائران اربعین

نکات مهم سفر به عراق برای زائران

در کل زمانی که در عراق هستید، همراه داشتن ویزای عراق واجب است، تا جایی که باید، همیشه ویزای عراق خود را همراه داشته باشید. روی تمام ساکها، کیف و چمدان، موبایل و دوربین حتماً نام و مشخصات خود را بنویسید. برای فراهم کردن امنیت برای وسایل خود، از چمدان و کیف قفل دار استفاده کنید و یا قفل مخصوص تهیه کرده روی آن نصب نمایید.

همراه داشتن موبایل، دوربین عکاسی یا فیلم برداری بلامانع است. اما بردن آنها به داخل حرمها و اماکن زیارتی ممنوع است. به علاوه عکس برداری یا فیلم برداری از پایانه های مرزی، ستونهای نظامی در جاده ها، اماکن نظامی و نظایر آن مطلقاً ممنوع است.

نام دفتر اعزام کننده از شهرستان، نام مدیر کاروان، تلفن همراه وی و مشخصات اتوبوس و هتل خود را دقیقاً به خاطر داشته باشید تا در صورت جدا افتادن از کاروان به راحتی بتوانید کاروان خود را پیدا کرده و به آن ملحق شوید . افرادی که عادت به کشیدن سیگار دارند در اتوبوسها و اجتماعات رعایت حال اطرافیان خود را بنمایند. ضمناً استعمال دخانیات در حرمهای مطهر و اماکن زیارتی ممنوع است.

همراه داشتن اسناد و مدارک (مانند: شناسنامه، کارت ملی، کارت بسیج، کارت شناسایی شغلی، گواهی نامه رانندگی، دسته چک، دفترچه بانکی، دفترچه بیمه، کارتهای اعتباری و نظایر آن) در سفر عتبات عالیات به هیچ وجه ضرورت ندارد و احتمال مفقود شدن آنها در سفر زیاد است، بدیهی است کارت شناسایی زائر و کارت هتل محل اسکان و گذرنامه و ویزای عراق کافی باشد.

در صورتی که اقلام فرهنگی که از سوی مدیر راهنما به شما تحویل داده میشود به صورت امانت است، از کتابها و سیدیهای آن بهره برداری نموده و آنها را پس از استفاده، سالم به مدیر راهنما تحویل نمایید. هزینه جا به جا کردن بار و اثاثیه به صورت دستی یا با گاری (در خاک ایران و مرز عراق) بر عهده زائر میباشد و در فاصله محل توقف اتوبوس تا هتل در کربلا، نجف و کاظمین و بالعکس به عهده شرکتهای مجری حمل و نقل عراقی می باشد.

ویزای اعتیادیه عراق

نوع دیگری از ویزای عراق تحت عنوان ویزای اعتیادیه صادر میشود. ویزای اعتیادیه عراق به افرادی تعلق میگیرد که در خاک عراق مشغول انجام پروژه تجاری معینی هستند؛ در واقع ویزای اعتیادیه، نوعی از ویزای کاری عراق است. ویزای اعتیادیه، سه ماه اعتبار دارد و سینگل است یعنی دارندگان ویزای اعتیادیه عراق تنها یک بار حق ورود و خروج به عراق را دارند.

مرجع صادرکننده ویزای اعتیادیه عراق، سفارت این کشور است. یعنی اگر شما در خاک عراق مشغول اجرای یک پروژه اقتصادی هستید باید با تحویل قرارداد کاری، مدارک شناسایی و گذرنامه خود به سفارت عراق، تقاضای خود مبنی بر دریافت این نوع ویزای عراق را ارائه دهید.

ویزای متعدده عراق

یکی دیگر از ویزاهای عادی عراق با نام ویزای متعدده صادر و عرضه میشود. ویزای متعدده عراق هم مانند ویزای اعتیادیه آن به متقاضیانی اختصاص دارد که در حال اجرای یک پروژه اقتصادی معین در خاک عراق هستند؛ بنابراین ویزای متعدده هم نوع دیگری از ویزای کاری عراق است. اعتبار ویزای متعدده عراق متغیر هست و معمولاً به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله صادر میشود. ویزای متعدده عراق، ویزایی مولتیپل است یعنی به واسطه آن می توانید به دفعات از مرزهای عراق رفت و آمد کنید.

برای دریافت ویزای متعدده عراق باید ابتدا با طرف عراقی خود قرارداد کاری ببندید؛ سپس به اداره اقامت عراق واقع در بغداد مراجعه کنید و با ارائه قرارداد کار، موافقت نامه اداره اقامت عراق را دریافت نمایید. بعد از دریافت موافقت نامه باید به ایران برگردید و به سفارت عراق واقع در تهران مراجعه کنید و موافقت نامه اداره اقامت عراق را به همراه سایر مدارک لازم مانند گذرنامه و مدارک شناسایی را به سفارت تحویل دهید تا برای شما ویزای متعدده صادر کند.

زائران اربعین

تمدید ویزای عراق

در صورتی که ویزای عراق شما از اعتبار ساقط شده باشد، باید نسبت به تمدید آن اقدام فرمائید. در حالت کلی ویزایی که اعتبار نداشته باشد کارایی ندارد و با تکه ای کاغذ تفاوتی نخواهد داشت.

ویزای انفرادی کشور عراق قابل تمدید نیست و تنها می توانید یک بار عمل ورود و خروج را به این کشور با این ویزا انجام دهید. همچنین این ویزا دارای اعتبار ۱ ماه اقامت و ۳ ماه خروج است. این نوع ویزاهای معمولا جهت سفرهای زیارتی انجام می پذیرد و اکثر مسافران به کشور عراق، شهر های زیارتی را از اهداف سفر خود ذکر می کنند.

نکات مهم جهت اخذ ویزای عراق

در این بخش، مهمترین نکاتی که باید در جهت دریافت ویزا رعایت کنید آمده است. لطفا با دقت مطالعه کنید.

  • از صحت مدارک ارائه شده خود مطمئن شوید.
  • همیشه پیگیر قضیه باشید.
  • سعی کنید از دارالترجمه های معروف و مجرب استفاده کنید.
  • هرگز بدون داشتن گذرنامه، اقدام به دریافت ویزا نکنید.

افزودن دیدگاه جدید