سفر به شیراز

عکس باغ ارم شیراز

سفر به شیراز

شیراز پایتخت فرهنگی و تاریخی ایران است. شهر شعر و بهار نارنج یکی از بهترین نقاط ایران برای سفر به شمار می‌رود. در ادامه با بلیط۱ همراه باشید.

در هر فصل و زمانی که به آن قدم بگذاری گویی به دنیای دیگری وارد می شوی که با آغوشی پر از آرامش و عشق به استقبالت می آید. هر گوشه از این شهر رنگی از تاریخ و فرهنگ را به خود گرفته و جاذبه ای را در خودش جای داده است. نام این شهر تو را به یاد آثار کهنی می اندازد که بخشی از تاریخ سرزمین عزیزمان را روایت می کنند.

جاهای دیدنی و تاریخی شیراز، بهشت بهارنارنج‌ها، آن‌قدر فراوانند که با یک برنامه‌ی کوتاه‌مدت دو یا سه روزه نمی‌توانید همه‌شان را ببینید. شلوغی شیراز در روزهای تعطیل و زمانی که مجبورید در صف‌های بلیط بازدید از جاهای دیدنی این شهر، تلف کنید، اهمیت داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده را دوچندان می‌کند. بهترین فصل برای سفر به شیراز ، بدون شک بهار و به‌خصوص اردیبهشت‌ماه است؛ یعنی وقتی که هوا نه گرم است و نه چندان سرد و درخت‌های نارنج گوشه و کنار شهر به شکوفه نشسته‌اند و عطر بهشتی بهارنارنج توی کوچه‌پس‌کوچه‌های شیراز، هوش از سر هر مسافری می‌برد.

سفر به شیراز پای‌تان چندان گران درنمی‌آید. برای دیدن بیش‌تر دیدنی‌های شهر، نیازی به ماشین ندارید و اگر هم با ماشین شخصی در روزهای تعطیل به شیراز سفر کنید، ناچارید وقت زیادی را در ترافیک و به دنبال جای پارک مناسب هدر بدهید. برای همین، بهتر است یک جفت کفش راحت برای پیاده‌روی‌های یکی، دوساعته همراه‌تان داشته باشید.

هتل‌های شیراز معمولا کیفیتی قابل قبول دارند و از طرف دیگر، آن‌قدر جای دیدنی در شهر هست که عملاً هتل برای‌تان به یک خوابگاه تبدیل می‌شود. بنابراین، زیاد نگران هتل‌تان نباشید و روی دیدن، دیدن، و دیدن تمرکز کنید. همین‌طور اگر با ماشین شخصی به سفر به شیراز را تجربه می‌کنید، مطمئن شوید هتل‌تان پارکینگ دارد، چون در غیر این صورت ناچار می‌شوید ماشین را در پارکینگ بگذارید و به ازای هر شب اقامت در شیراز، پول پارکینگ را هم روی هزینه‌های سفرتان حساب کنید. چون معمولاً در ماشین مسافرها و پلاک‌های غریبه اسباب و اثاث ارزشمندی پیدا می‌شود، توصیه نمی‌کنیم شب ماشین‌تان را توی خیابان رها کنید!

نکته‌ی مهم در سفر به شیراز ، پیدا کردن رستوران‌های خوب است. تو بیش‌تر رستوران‌های شیراز، کلم‌پلوی معروف شیرازی سرو می‌شود، اما اگر رستوران اشتباهی را انتخاب کنید، باور کنید ممکن است خوردن کلم‌پلوی شیرازی به یکی از بدترین تجربه‌های غذایی عمرتان تبدیل شود. خوشبختانه ما در بلیط۱ فهرستی از رستوران‌های خوب شیراز را برای‌تان جمع کرده‌ایم و اگر باز هم راضی نشدید، می‌توانید از هتلدارها، راهنماها و همین‌طور مردم شیراز درباره‌ی رستورانی که می‌خواهید در آن غذا نوش جان کنید، تحقیق کنید. یادتان باشد رستوران‌های معروف شیراز، به‌خصوص رستوران‌های بازار وکیل، وقت ناهار حسابی شلوغ می‌شوند و بد نیست اگر ظهرها برای خوردن غذا، حداکثر ساعت ۱۲ به رستوران دلخواه‌تان برسید. و اما برویم سراغ برنامه‌ی سفر به شیراز.

روز اول سفر به شیراز

کفش‌های پیاده‌روی‌تان را پا کنید و دوربین‌ و دسته‌سلفی‌تان را بردارید و هرجای شهر که هستید، یک تاکسی به مقصد «میدان شهدا» بگیرید. قرار است یک پیاده‌روی چندساعته با کلی جای دیدنی جورواجور داشته باشید.

ارگ کریمخانی

ارگ شیراز

هنوز به میدان شهدا نرسیده‌اید که دیوارهای کنگره‌دار و باروهای حیرت‌انگیز این قلعه‌ی دیدنی، پیش چشم‌های‌تان جلوه‌گری‌شان را شروع می‌کنند. یک قلعه‌باغ ۴هزار متری که ساخته‌ی دست خود «کریم‌خان زند» است و داستان‌های بسیاری در دلش دارد. وارد ارگ کریمخانی که می‌شوید، اولین چیزی که می‌بینید، نمای شاه‌نشین هزاررنگ قصر از پس ۲ ردیف باغ نارنج است و اولین بویی که حس می‌کنید (اگر اردیبهشت‌ماه راهی شیراز شده باشید)، عطر شیرین بهارنارنج‌هایی‌ست که لای آجرها و سنگفرش‌ها و آینه‌کاری‌های تاریخ می‌رقصد. تنها و بدون راهنما ارگ را نبینید. این بنا از زیر پای‌تان تا دیوارهایش آن‌قدر قصه‌ی شنیدنی برای‌تان دارد که حیف است آن‌ها را نشنیده از ارگ خارج شوید. یادتان باشد از راهنماهای داخل ارگ درباره‌ی ضرب‌المثل: «شاه می‌بخشه، شیخ‌علی نمی‌بخشه!» حتماً بپرسید.

باغ موزه‌ی پارس یا عمارت کلاه‌فرنگی

 

باغ موزه پارس

درست روبه‌روی ارگ کریمخانی، عمارت کلاه‌فرنگی یا باغ-موزه‌ی پارس با کلی سند و اشیای تاریخی و البته دیدنی منتظر شماست. موزه‌ی پارس شیراز عمارت کوچکی‌ست که قرار نیست زیاد وقت‌تان را بگیرد، اما دیدنش را حتماً به‌تان توصیه می‌کنیم. جدای معماری فوق‌العاده‌ی عمارت تاریخی موزه، می‌توانید از شمشیر کریم‌خان زند گرفته تا اولین سند خرید «خر» در ایران که اتفاقاً این روزها تصویرش در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود را در ویترین‌های دیدنی‌اش پیدا کنید. اگر اهل موزه نیستید، که هیچ! اما اگر به پیشنهادمان پاسخ مثبت دادید، طلسم‌های روی دیوارهای موزه را ندیده از آن خارج نشوید.

بازار و حمام وکیل

بازار  و حمام وکیل

 

افزودن دیدگاه جدید