معرفی شیراز

معرفی شیراز

معرفی شیراز

معرفی اجمالی شیراز. از شهر زیبای شیراز در کتاب های مختلفی به نام های دیگری نظیر ((تیرازیس)) یا ((شیرازیس)) یاد شده است. این شهر زیبا مرکز استان فارس و یکی از بزرگ ترین شهر های ایران می باشد که سالانه هزاران گردشگر از نقاط مختلف به این شهر دیدنی سفر می کنند.

اطلاعاتی درباره شیراز

جمعیت: بنابر سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر شیراز بالغ بر ۱٬۲۱۴٬۸۰۸ تن بوده‌ و از این حیث ششمین شهر پرجمعیت ایران می باشد.

زبان: شیرازی ها فارسی را با لهجه شیرازی بیان می کنند و هرچه نسل جوانتر می شود لهجه رو به فراموشی می رود. ظهور سعدی و حافظ نیز باعث کمرنگ شدن گویش محلی مردم شده و "فارسی نو "جایگزین آن شد.

دین : اسلام دین اغلب مردم شیراز است.در گذشته یهودیان بسیاری در این شهر ساکن بودند که در سده بیستم به آمریکا و اسراییل مهاجرت کرده اند، اما در این شهر همچنان چند هزار هموطن یهودی ساکن هستند. هموطنان مسیحی به خصوص فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی‌ترین  در شیراز زندگی میکنند ویک کلیسا برای ارمنه و کلیسایی دیگر برای انگلیکن در این شهر وجود دارد.

اقتصاد: زمین های حاصلخیز، در مسیر بنادر مهم کشور قرا گرفتن، مرکزیت ادارای و نظامی سبب رونق وشکوفایی ایت شهر به خصوص در بخش اقتصاد بوده است. در سال های اخیر وجود شهرک صنعتی شیراز و کارخانه های الکترونیکی و مخابراتی چون الکترونیک ایران (صاایران)، زیمنس، ITMC و تکصا این شهر را به یکی از مراکز فناوری تبدیل کرده که سبب ارتباط آن با شهرهای مونیخ و برلین شده است. از دیگر کارخانه ها و صنایع شیراز می توان به پالایشگاه نفت، کارخانه ی سیمان، صنایع لاستیک‌سازی، صنایع لبنیات و صنایع نساجی و نیروگاه های آن اشاره داشت.

تولیدات کشاورزی مانند انگور، نارنج، خرمالو، ازگیل، شلیل، انار و گندم و تولیدصنایع دستی ارزشمند، فرش، گل از دیگر موارد اقتصادی این شهر است.

 تقصیمات کشوری: شیراز با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران و مرکز استان فارس است.

شهرهای خواهر خوانده: نیکوزیا، قبرس_ دوشنبه، تاجیکستان_ کینگ، چین_ وایمار، آلمان_ رامسر_ خوی_ پچ، مجارستان

 

حقایقی درباره شیراز

شیراز یکی از ۵ کلان شهر ایران محسوب می شود.

*آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به شهر شیراز لقب سومین حرم اهل بیت در ایران را داده است.

*شیراز محل زندگی یکی از شاعران بانوی ایرانی "جهان ملک خاتون" می باشد.

*شیراز ده سال شاهد برگزاری جشن هنر شیراز یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی در جهان در دوره پهلوی بوده است.

*یکی از اولین شهرهای گازرسانی شده در ایران، شیراز می باشد.

آرامگاه شاه چراغ

شاه چراغ یا چلچراغ آرامگاه احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و برادر امام رضا در شهر شیراز است. درون این آرامگاه از چنان آینه کاری هایی استفاده شده است که تلالو نور به قدری زیاد هست که ممکن چشم هایتان اذیت شوند، اما زیبایی آن به قدری است که ارزش ساعت ها تماشا کردن را دارد. درون حرم با  آینه های ریز رنگین، به سبکی هنرمندانه، آینه کاری شده  و انواع خط‌های زیبای فارسی و عربی، در تزیین نمای اطراف آینه‌ها و کاشی‌ها استفاده شده است.

شاه چراغ

این بنای  تاریخی در قرن ۱۲ ساخته شد، در آن زمان ها مردم از آن به عنوان مسجد و بنایی یادبود استفاده می کردند اما در طول سالیانی که گذشت و محبوبیت زیادی که توانست بین مردم ایران و به خصوص شهر شیراز پیدا کند این بنا به محلی برای جمع شدن و گردهمایی ها بزرگ نیز تبدیل گشت. آرامگاه شاه چراغ یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شهر شیراز می باشد.

هتل های شیراز

وقتی شهری میزبان مسافران زیادی از سراسر دنیا است، باید اقامتگاه هایی مناسب با سلیقه‌ی آنان را نیز فراهم کند. شیراز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از هتل های پنج ستاره گرفته تا هتل سنتی و اقامتگاه های بوم گردی را می توان در این شهر یافت که با تنوع زیاد در امکانات، هر سلیقه ای را راضی خواهند کرده و لبخند رضایت را بر لب مسافران می نشانند. علاوه بر تنوع در نوع و امکانات هتل ها، این تنوع را در قیمت آنها هم شاهد هستیم، بطوریکه مسافران با هر بودجه ای دغدغه ای از این حیث نخواهند داشت.هتل های ۵ ستاره شیراز عبارتند از هتل بزرگ شیراز ، هتل زندیه شیراز، هتل چمران شیراز، هتل پارس شیراز، هتل هما شیراز و‌ هتل پرسپولیس شیراز.

مسجد جامع عتیق

یکی از جاذبه های بینظیر و در عین حال تاریخی شیراز مسجدی به اسم مسجد عتیق است که قدیمی ترین مسجد شیراز به شمار می رود و با معماری جذاب و تماشایی اش بعد از گذر این همه سال همچنان به مانند نگینی در قلب این شهر می درخشد.

بعد از اینکه اسلام به ایران وارد شد حاکمان در هر دوره تاریخی در کنار بناهای تاریخی، مسجدی را برپا کردند که اکنون بعد از گذشت چندین و چند سال از جاذبه های تاریخی ایران شده اند و به خوبی می توان از روی آن ها تاریخ ایران را شناخت و به گذشته ایران پی برد. با سفر به شهرهای قدیمی ایران یک یا چند مسجدی تاریخی می بینید که امروز نه فقط همچنان محلی هستند برای اقامه نماز بلکه به خوبی قدمت طولانی این سرزمین را هم نشان می دهند. در شیراز تاریخی هم مساجد زیادی پیدا می کنید که معماری جذابی از دوره خود را به نمایش گذاشته اند. یکی از مساجد تاریخی این شهر مسجد عتیق است که به نام مسجد جمعه یا آدینه هم شناخته می شود. می توانید در هنگامی که به زیارت حضرت شاهچراغ می روید از یکی از ورودی های شرقی داخل حیاط حرم،  خودتان را به این مسجد برسانید چون مسجد دقیقا در شرق حرم شاهچراغ قرار دارد. این طور که از تحقیقات مشخص است این مسجد بر روی ویرانه های عبادتگاه قدیمی که مربوط به زمان قبل از اسلام بود ساخته شده و در طراحی اش تا حدی از بنای قبلی هم الهام گرفته شده است. این مسجد در زمان عمرولیث صفاری در سال های ۲۶۵ تا ۲۸۷ هجری قمری ساخته شده، او دومین حاکم سلسله صفایان بود و این مسجد زیبا را از خود به یادگار گذاشت. در طول دوره های مختلف تاریخی بارها بر روی این مسجد مرمت هایی انجام شده که باعث شده بعد از این همه سال همچنان پابرجا بماند. با مراجعه به سفرنامه های قدیمی توصیف این مسجد را زیاد می بینید که به خوبی قدمت طولانی آن را نشان می دهد. یکی از این توصیفات در سفرنامه «مقدسی» یکی از جهانگردان معروف اوایل قرن چهارم هجری قمری است که این مسجد را از مساجد بینظیر دنیا می داند.

حافظیه در شیراز

حافظ شیرازی از پر آوازه ترین شاعران دنیاست و گردشگران زیادی به شوق دیدن آرامگاهش به شهر شیراز سفر می کنند. آرامگاه حافظ که به حافظیه معروف است یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز است و معمولا بیشتر گردشگران در سفر به این شهر از آن بازدید می کنند

حافظیه مجموعه آرامگاهی است که در سمت شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار دارد و در خود مقبره یکی از بزرگ ترین شاعران دنیا را جای داده است. این مجموعه ۲ هکتار مساحت و دو صحن شمالی و جنوبی دارد که تالاری این دو صحن را ازهم جدا کرده است. برای ورود و خروج به داخل این مجموعه می توانید از ۴ دربی که در قسمت های مختلف آن قرار دارد استفاده کنید. در اصلی در سمت جنوب مجموعه قرار دارد و به غیر از آن دو در در غرب و یک در هم در قسمت شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

افزودن دیدگاه جدید