سفر به اصفهان

سفر به اصفهان

سفر به اصفهان

اصفهان یکی از زیبا ترین شهر های ایران با جاذبه های تاریخی ، طبیعی و مردمانی مهمان نواز با لهجه ای زیبا هر ساله پذیرای هزاران مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

سفر به اصفهان

اصفهان که به عنوان نگین فیروزه ای جهان شناخته شده، یه شهر باستانی در مرکز ایرانه، که بعد از تهران و مشهد، سومین شهر پر جمعیت کشور به حساب میاد. این شهر دومین شهر گردشگرپذیر بعد از مشهد و دومین شهر صنعتی ایران بعد از تهرانه. اصفهان از نظر جغرافیایی از غرب به سمت خمینی شهر و نجف آباد، از جنوب به کوه صفه و سپاهان شهر، از سمت شمال به شاهین شهر و از شرق هم به دشت سگزی منتهی می‌شه. از نظر آب و هوایی باید گفت اصفهان چهار فصله، بهار و پاییز خنک و معتدل، تابستون گرم و زمستون سرد داره.در میان سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی، مخصوصا تو قرن شانزدهم، وقتی که این شهر برای دومین بار پایتخت ایران شد، رونق فراوانی گرفت. حتی امروزه هم مقدار زیادی از شکوه گذشته خودش رو حفظ کرده‌. این شهر با داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصربفرد معروف باعث شده‌ تا در فرهنگ ایرانی به نصف جهان لقب بگیره.

اصفهان

بهترین زمان برای سفر به اصفهان:
بهترین زمان برای سفر به اصفهان فصل بهار و به ویژه اردیبهشت  است. در فصل بهار اصفهان پرده از زیبایی هایش برمی دارد و جلوه گری می کند. حیف است که از این زیبایی ها دیدن نکنید.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

در اصفهان کجا برویم؟

کلیسای وانک

کلیسای وانک مهم‌ترین کلیسا در منطقه ارمنی‌نشین جلفا در شهر اصفهان است که از نظر معماری و تزیینات و نقاشی‌های دیواری دارای شهرت است. در کتیبه تاریخی سردر کلیسا، نام شاه عباس دوم صفوی و خلیفه ارامنه و سال اتمام آن، ۱۶۶۴ میلادی درج شده است. علاوه بر این، کلیساهای مریم مقدس، بیت‌اللحم و گئورگ مقدس را نیز می‌توان مد نظر قرار داد.

کلیسای وانک

مساجد:

مسجد مقصودبیک در نزدیکی ضلع شمال شرقی میدان نقش جهان یکی از این مساجد است. مسجد علی به واسطه مناره‌اش به آسانی نمایان می‌شود. مسجد آقانور یکی از مساجد دوره صفوی است که شبستان آن در ردیف زیباترین شبستان‌های مساجد اصفهان است. مسجد ساروتقی یکی دیگر از مساجدی است که به واسطه گنبد منحصر‌به‌فرد خود متمایز می‌شود.

مسجد مقصودبیک

مساجد ایلچی، سید و رکن‌الملک دیگر مساجدی هستند که ویژگی‌های خاص خود را دارند اما در کنار آنها نمی‌توان از مدارس طلاب علوم دینی چشم‌پوشی کرد. مدرسه چهارباغ یکی از این مدارس است که نقطه پایانی معماری دوره صفوی نیز به‌شمار می‌آید. نکته جالب آن که بازار هنر و کاروانسرای عباسی که اینک تبدیل به هتل عباسی شده در زمان صفوی برای تأمین هزینه‌های مدرسه بنا شده بودند.

 

 مسجد ایلچی

کاخ هشت‌بهشت

کاخ هشت‌بهشت در زمان شاه سلیمان صفوی، در میان باغی به نام باغ بلبل ایجاد شده و یکی از بناهای زیبای این دوره است. ازاره‌های مرمری، طاق مقرنس مذهّب در سرسرا و نقاشی‌های روی دیوارها جلوه‌ی خاصی به این کاخ بخشیده‌اند. کاخ هشت‌بهشت یکی از بناهای فاخر در زمان خود بوده که مورد ستایش جهانگردان اروپایی قرار می‌گرفته است.

کاخ هشت‌بهشت

مسجد جامع

بدون تردید یکی از جالب‌ترین مسایل در تاریخ معماری ایران، بنای مساجد اسلامی به سبک معماری ایرانی است و مسجد جامع اصفهان یکی از آنهاست. این مسجد موزه‌ای است از تحول و تکامل معماری در طول چهارده قرن تاریخ ایران پس از اسلام.

ویژگی‌های این مسجد سبب شد تا پس از مرمت‌های لازم و تکمیل پرونده، تیرماه سال جاری به عنوان ۱۵امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شود.

مسجد جامع

کاخ چهلستون

باغ چهلستون از طرح‌های عمرانی شاه عباس صفوی بوده که بر اساس نقشه شیخ بهائی بنا شده است. کاخی که در میان باغ قرار دارد، محلی برای پذیرایی و تشریفات بوده است و در مقابل آن استخری وسیع دیده می‌شود. بنای کاخ و تزیینات آن در زمان شاهان صفوی تکمیل و دستخوش تغییرات شده است.

این مجموعه با توجه به آن که مشخصات باغ ایرانی را داراست، سال ۱۳۹۰، یکی از ۹ باغی بود که در مجموعه باغ‌های ایران جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

کاخ چهلستون

میدان نقش جهان

نخسیتن جایی که یک گردشگر را به سوی خود می‌کشاند،‌ میدان نقش جهان است. این میدان چه از نظر ابعاد و چه از نظر بناهای اطراف اهمیت زیادی دارد. چهار ساختار اساسی شامل کاخ عالی‌قاپو یا جایگاه حکمرانی، بازار قیصریه، جایگاه اقتصادی، مسجد شیخ لطف‌الله، جایگاه مذهبی و مسجد جامع عباسی به عنوان جایگاه قدرت اجتماعی مردم در چهار سوی میدان گرد هم آمده‌اند.

براساس منابع تاریخی، میدان نقش جهان روزانه شاهد برپایی مراسم و آیین‌هایی مانند رژه‌های نظامی، چوگان‌ بازی، قپق‌اندازی، شاطردوانی و جشن‌ها و اعیاد ملی و مذهبی و گاه تعزیر محکومان حکومتی بوده است.

برای این میدان که تا کنون عنوان‌های بی‌شماری داشته است همین بس که در کنار چغازنبیل در شوش و تخت جمشید در فارس، یکی از سه اثری است که در بدو امر به ثبت میراث جهانی درآمد. و براساس این سند، میدان نقش جهان نمایانگر دستاوردی بی‌نظیر از نبوغ هنری بشر است که به خوبی معرف فرهنگ آن زمان بوده، ارتباط مستقیم با رویدادها و آداب و سنن دارد.

میدان نقش جهان

افزودن دیدگاه جدید